• Vítej do života MUDr. Zbyněk Mucha s.r.o.

    Vítej do života

  • zdravotnické zařízení MUDr. Zbyněk Mucha s.r.o.

Vítej do života

TOŽ TAK, pošpásovali jsme, prožili v pohodě krásných 9 měsíců hájeňá, aj taťka už sa probrál z mrákot jak sebú švihl u porodu a tak nezbývá než si vyhrnút rukávy a 18 letá nepřetržitá směna začíná. A na stěnu si klidně napišme heslo brněnského recesisty Franty Kocórka : „Furt ve střehu, furt se něco děje.“

TOŽ VITAJ DOMA! …

ŠESTINEDĚLÍ
Hlavní heslo – NERUŠIT!

Eště ani dveřa nepráskly a už je tu stádo tetiček a přítelkyň s dobrýma radama na jazyku. Všechny na mě žvatlajú a šišlú jak by jim z huby vypadly protézy – to aby se mi vlichotily…

Ešte moc nevidím, vnímám světlo a stín, akorát až příliš dobře slyším. Je to tu jak na nádraží...Mamičky nikde, mám strach... kde sú? No tož co, tak si pobrečím pár nocí, nějak ten stres ze sebja dostat mosím, snáď při tem dostanú všeci kolem rozum a dajú mi pokoj...

  1. První měsíc vnímá dítko jen světlo a stín, ale o to více slyší. Hlasitý zvuk je pro něho nepříjemný, více hlasů najednou vyvolá pořádný zmatek a stres. Zavřete oči a chvilku klidně seďte – budete překvapeni, co všechno najednou uslyšíte..

  2. Šestinedělí je i o klidu mamky. „Nošení do kúta“ znamená, že mamka je v klidu, regeneruje se a kojí, ostatní kolem nosí jídlo a vykonávají domácí práce (ideální stav). Žádné drby, žádné pomluvy všech co tam zrovna nejsou, žádné obtěžování dlouhými návštěvami...

  3. Kojení: vydržte co nejdéle. První příkrm až v 6. měsíci! Je pravda, že si při tom nezakouříte, místo šampusu si dáte „rychlé špunty“ a kafičko jen ovoníte. Větší omezování osobní svobody je každé 2-3 hodiny připravovat mléko z prášku a ješte za to platit nehorázné sumy.

Při kojení má být bradavka až téměř v krku, rty kolem hnědého dvorce a nosánek mírně zanořený v prsu. Když Vám bude dítě žužlat bradavku, docílíte popraskání. Popraskané bradavky ošetřete Bepanthenem plus – léčí kvasinkovou nákazu, k urychlení hojení si dávejte Nitricum acidum 15 CH 3 x denně 2 granulky. V pohotovosti mějte v lednici připravený kvádřík tvarohu – řeší zarudnutí, otok a bolestivost počínajícího zánětu. K tomu přidejde Pyrogenium 5 CH a Hepar Sulfur 15 CH. Tvaroh pokojové teploty přiložte přímo na kůži v místě počínajícího zánětu na ½ hodiny i 3x denně. Teplotu řešte Belladonnou 15 CH. Do teploty 38 je možno kojit, přičemž bradička miminka by měla „vyhánět mléko“ z prsu ven k bradavce (bradička by měla být v místě zatuhnutí).

Co Vás bude nadýmat, to i maličké. Vyvarujte se luštěnin, krásně teplého a křupaváho čerstvého chleba, zeleninu raději poduste. Vše co jde, kmínujte mletým kmínem. Popíjejte čaj z anýzu nebo fenyklu. Denně vypijte (snězte polévky) alespoň 2 litry. Vše nové v jídle ověřujte – dejte si jednu mandarinku a počkejte do druhého dne, když se nic nestane (vyrážka na kůži miminka) – můžete další.

Málo mléka - kupte si v lékárně Aethusu cynapium 5 CH nebo Ricinum communis 5 CH a dejte si 5x2 granulky denně a až se laktace dostaví v patřičném míře, můžete snížit, případně vynechat terapii. Vhodná je rovněž melta. Kojte, kdy si malé řekne a nechte vysát celý prs. „Přední mléko“ je na pití, „zadní“ na zasycení . Pokud není parné léto a nežijete v paneláku, nemusíte přidávat další tekutiny. Pokud ano – je vhodný čistý heřmánek v kojenecké vodě - možno osladit glukopurem. Pokud jenom kojíte, může být stolice v každé plence, ale klidně i až po 3 - 4 dnech. Pokud je za delší dobu a tuhá, je potřeba pomoci Duphalacem nebo Siliceou 5 CH. Normální stolice je žlutá, ale i nazelenalá. Pěnovitá a páchnocí je špatná. Při každém přebalení natřete konečník pořádnou vrstvou Rybilky – ochrání před opruzením.

  1. Větry : bříško je napjaté tvrdé, pusa k neutišení, slz plný hrnec. Zde pomůže: Magnesia phosphorica 15 CH – dítko se snaží přitáhnout nožky k bříšku, Dioscorea villosa 15 CH – dítko se vzpíná do oblouku, Rheum officinale 15 CH – stolice a plyny střílí z konečníku. Můžete přidat probiotika, z chemické léčby pak Lefax, Sab simplex nebo Espumisan. Pomáhejte rektální hadičkou, teploměr můžete zalomit.

  1. Koupání: dno litrového hrnce pokryjte heřmánkem, zalijte vařící vodou a nechte 10 minut luhovat. Přeceďte do vaničky, dořeďte vodou na teplotu těla a omyjte – bez mýdla, bez pěny do koupele. Nevadí, když heřmánek zateče do očí - má desinfekční účinek a nemusíte oči ošetřovat chemicky. Některé koupelové oleje můžete po koupání použít přímo na kůži. Který je nejlepší? Aromaterapeutická kosmetika pana Karla Hádka - dětský heřmánkový koupelový olej. A když už budete nakupovat, přibalte ještě nosní olejíček od téže firmy – nemají konzervační látky a proto k dostání jen na internetu nebo ve vybraných prodejnách. Vhodná je i modrá Indulona nebo Azulenový olej. Pupík může i 6 týdnů lehce krvácet. Pokud při přebalování uvidíte čerstvou kapku, vytřete salicylovým lihem z lékárny. Zaschlou krev nederte při každém přebalování, ale počkejte na odmočení při koupání. Při natírání pokožky nezapomeňte vytřít i za ušima – často se tam tvoří kvasinkový povlak (kvasinkou postiženou kůži s trhlinkami ošetřete Jarischovým roztokem). Nehty stříhejte ihned jakmile jsou delší nežli prstíky, aby nedošlo k poškrábání oční rohovky.

  2. Co s novorozeneckou žloutenkou? Nenechte se přemluvit a nedávejte svého maličkého za okno, kde na něj praží sluníčko. Vyvoláte užeh i úpal najednou, o spálení kůže nemluvě. Stačí poblíž okna a podávejte Lycopodium 5CH 3x denně. Při výrazném zabarvení kůže se domluvte s lékařem na stanovení hladiny bilirubinu v krvi. Další terapie se odvíjí od výše jeho hladin.

  3. 10. den od narození, má-li váš miláček více nežli 3 kg, můžete ven. První 3 dny po půlhodině - „na zvykačku“, další pak déle. Nebojte se zimy, zabalte ho do fusaku, ať sú vidět eném očiska a jeďte. Doma tak nikdy nevyvětráte a i Vám čerstvý luft prospěje nejen po fyzické stránce. I doma můžete čekat studený nosánek a ručičky - to je normální, ale bříško a nožky by měly být teplé.

  4. Teplota: Neměřte 3x denně teplotu nebo z toho zblbnete. Buďte v klidu a snažte se vnímat malinké. Do 6 let jste spojité nádoby a když po návratu z porodnice vyhodíte televizi oknem ven, dostaví se po pár dnech klid a vyrovnání. Nebudete řešit problémy v „Růžové zahradě“ nebo který golfový turnaj zdravotní pojišťovna zase sponzorovala. O to více budete vnímat, jestli ten pláč je hladový nebo se malý zlobí na žvatlající tetky, či zda s ním opravdu něco je. Teplota měřená v zadečku je o 0,5 st. celsia vyšší než v podpaží. Do 37,5 jde o zvýšený metabolismus buněk při růstu, do 38 nesnižovat – v případě onemocnění je teplota potřebná pro tvorbu protilátek a když ji srazíte, mašinka se zadrhne..

A HLAVNĚ: „MAMKO NESTYĎTE SA V ŠESTINEDĚLÍ OPTAT NA TO SAMÉ AJ DESETKRÁT. STE V TU DOBU JAK V PUBERTĚ – VŠECKO SA HORMONÁLNĚ ZASÉJ MĚNÍ A MÁTE NA TO PRÁVO !!! K DOKTOROVI DO PORADNI CHOĎTE S POPSANÝM PAPÍRKEM JAK TEN VÁŠ, KDYŽ HO POŠLETE DO SÁMOŠKY PRO TŘI VAJCA...“

Tož to je zatím všecko, jak si na něco vzpomenu, tak to dopíšu. Dr. Mucha

Zdravotnické zařízení MUDr. Zbyněk Mucha s.r.o.

Ambulance pro děti a dorost

Moravský Žižkov,
Velké Bílovice a Podivín

  • MUDr. Zbyněk Mucha s.r.o.
  • B.Němcové 622/9, 691 45 Podivín
  • IČ: 27702766
    společnost vedená u Krajského soudu v Brně, oddíl C, vložka 53200

vytvořil pixelhouse.cz